Artykuły

Bóle i mrowienia palców ręki

Bóle i mrowienia palców rąk mogą mieć różnorodną przyczynę. W kręgu uwagi ortopedów leżą bóle spowodowane zmianami kręgosłupa, stawu ramiennego, zmianami chorobowymi na ramieniu i przedramieniu oraz w obrębie nadgarstka i ręki. 

więcej

Choroba Dupuytrena

Ręka jest dla każdego człowieka niezastąpionym narzędziem i dlatego nawet nieznaczne zmiany powodują duże ograniczenie jej sprawności. 

więcej

Internetowe Konto Pacjenta

Nie zgubisz już recepty. Nie musisz zamówionej recepty odbierać osobiście. Smsem lub mailem otrzymasz kod na realizację recepty w aptece.
Skierowanie wystawione do innej placówki jest przypisane do Twojego konta - nie musisz dostarczać go na miejsce osobiście, wystarczy zapisać się przez telefon.

więcej

Leczenie dystonii oraz spastyczności toksyną botulinową pod kontrolą USG

Toksyna botulinowa jest terapią pierwszego wyboru w leczeniu dystonii (kręcz karku, kurcz powiek) i połowiczego kurczu twarzy. Powoduje znaczne zmniejszenie lub ustąpienie ruchów mimowolnych, nieprawidłowego ustawienia głowy lub zaciskania powiek. Redukuje napięcie mięśniowe i zmniejsza dolegliwości bólowe.

więcej

Szybka diagnostyka nietolerancji pokarmowych już dostępna!

Aparat GASTRO CHECK H2, który służy do diagnostyki jest w stanie wykryć szereg dolegliwości gastroenterologicznych oraz nietolerancji żywieniowych na podstawie informacji o zawartości wodoru w wydychanym powietrzu.

więcej

Iniekcje toksyny botulinowej skuteczną i bezpieczną metodą leczenia migreny przewlekłej.

Iniekcje toksyny botulinowej to metoda leczenia migreny przewlekłej, która daje szansę osobom cierpiącym z powodu częstych bólów głowy (co najmniej 15 dni w miesiącu) na istotną ulgę dolegliwości.

więcej

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Profilaktyka nowotworu jelita grubego.

W przypadku raka jelita grubego maksyma ta odnosi się do sedna problemu.Współczesna medycyna ma wszystkie potrzebne instrumenty, by rozwiązać ten problem.

więcej

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży ze statystyczną oceną ryzyka zaburzeń genetycznych

Badanie ultrasonograficzne w 11-13 tyg. ciąży + 5 dni ze statystyczną oceną ryzyka wystąpienia zaburzeń genetycznych ( tzn. zaburzeń ilości chromosomów)

więcej

Kiedy leczyć zaćmę operacyjnie?

Leczenie chirurgiczne zaćmy należy rozważyć wtedy, gdy jest ona przyczyną zaburzeń widzenia utrudniających wykonywanie codziennych czynności życiowych. Nie jest prawdą, że zaćma musi „dojrzeć”. Operację można, a nawet powinno, wykonać się wcześniej. 

więcej

Co to jest zaćma?

Zaćmą nazywamy zmętnienie naturalnej soczewki oka, która położona jest do tyłu od tęczówki i źrenicy. Tak zmieniona soczewka nie jest w stanie prawidłowo skupić promieni świetlnych wpadających do oka na siatkówce i jest przyczyną takich dolegliwości jak: zamglone lub rozmazane...

więcej

Profilaktyka chorób kobiecych

 Pojęcie „profilaktyka” obejmuje działania zmierzające do zapobiegania chorobom oraz wczesne wykrywanie i leczenie schorzeń w stadiach dających szansę na całkowity sukces terapii.

więcej

Profilaktyka raka szyjki macicy

xvCzym jest wirus HPV i jaki jest jego wpływ na występowanie raka szyjki macicy u kobiet, wyjaśnia dr n. med. Michał Szymański, specjalista ginekolog z naszego szpitala: „W Polsce każdego roku stwierdza się 4000 zachorowań na raka szyjki macicy, a około 2000 kobiet rocznie umiera mimo leczenia....

więcej

Leczenie nietrzymania moczu

Za nietrzymanie moczu uważa się niekontrolowane oddawanie moczu sprawiające problemy natury higienicznej i socjalnej. Powszechne jest przekonanie, że problem ten dotyczy głównie osób starszych i jest konsekwencją starzenia się. Nie jest to do końca prawdą.

więcej

Laparoskopia

Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym i operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 – 4 niewielkie nacięcia w powłokach. Jest jedną z minimalnie inwazyjnych endoskopowych me..

więcej

Histeroskopia

Histeroskopia jest diagnostyczną i leczniczą metodą endoskopową pozwalającą na ocenę wnętrza macicy – kanału szyjki i jamy macicy. Badanie to ma długą historię – pierwsze wykonano prawie 140 lat temu! Optykę histeroskopu wprowadza się poprzez pochwę i kanał szyjki do jamy macicy. Wnętrze...

więcej

Kyfoplastyka balonowa

Kyfoplastyka balonowa (BKP) daje korzyści pacjentom z niektórymi złamaniami osteoporotycznymi, nowotworowymi lub urazowymi trzonów kręgosłupa. W odróżnieniu od postępowania nieoperacyjnego następuje wyraźna poprawa jakości życia i wykonywania codziennych zajęć oraz redukcja iloś...

więcej

Wertebroplastyka

Wertebroplastyka to nowoczesna metoda leczenia złamań kompresyjnych kręgosłupa. Zabieg wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. Do trzonu kręgu wprowadza się przezskórnie kaniulowaną igłę i poprzez nią wypełnia się uszkodzony procesem...

więcej

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa

Kompresyjne złamania kręgosłupa to najczęstsze powikłania osteoporozy. Szacuje się, że w przebiegu tej choroby na skutek utraty gęstości kości, około 21% kobiet po 50. roku życia i aż 80% kobiet po 70. roku życia doznaje złamań kręgosłupa. Większość takich złamań powstaje powoli, bez objawów...

więcej

Specjalistyczne soczewki zwijalne - implanty zastępujące usuniętą naturalną soczewkę

Firma ALCON: Soczewki AcrySof® zbudowane w całości z materiału akrylowego są cienkie, bardziej elastyczne i charakteryzują się większym stopniem zwijalności, co sprawia że przy wszczepach wystarczy małe nacięcie. Są to soczewki hydrofobowe o niskim stopniu uwodnienia, dzięki czemu lepiej przylegają do torebki soczewki, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej.

więcej

Dyskopatia


Termin dyskopatia dotyczy nazwy przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego kręgosłupa. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Mechanizm drażnienia jest dwojaki. Po pier...

więcej

SOCT (spektralna koherentna tomografia optyczna)

Do wykonania badania SOCT w szpitalu Matopat wykorzystujemy urządzenie o nazwie SOCT Copernicus HR. SOCT Copernicus HR stanowi ogromny krok ku nowym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniom w diagnostyce okulistyczne

więcej

Nadciśnienie tętnicze-cichy zabójca

Dr n. med. Piotr Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych Choroby układu sercowo-naczyniowego stały się prawdziwą współczesną epidemią. Wiele młodych, aktywnych zawodowo osób z ich powodu musi zrezygnować ze swoich planów i marzeń. Jednocześnie zapominamy o najprostszym...

więcej

Otyłość jako szczególne zagrożenie życia


Istotą nadwagi i otyłości jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Powoduje go dodatni bilans energetyczny, polegający na dostarczaniu organizmowi zbyt dużej ilości energii (w posiłkach) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania i zbyt małe zużycie tej energii (brak ruchu). Komórki tłuszczowe grom...

więcej

Endoprotezoplastyka kolana

Endoproteza stawu kolanowego jest implantem (wszczepem), mającym zastąpić nieodwracalnie zniszczone powierzchnie stawowe, pozwalającym na bezbolesny ruch w zakresie od pełnego wyprostu do zgięcia do 90-100 stopni (nieco ponad kąt prosty). W przypadku zaburzeń osi kończyny (szpotawość, koślawość) umożliwia jej korekcję. 

więcej

Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

CO TO JEST CUKRZYCA?   Cukrzyca jest to przewlekła choroba, w której trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub produkowana insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki ciała człowieka. Człowiek w swojej codziennej aktywności psychicznej i fizycznej pot...

więcej

Rekonstrukcja ACL

Zabieg rekonstrukcji (przeszczepu) więzadła krzyżowego przedniego (ACL) stawu kolanowego jest drugim etapem leczenia po artroskopii, której celem jest dokładne zdiagnozowanie uszkodzenia, usunięcie blokujących fragmentów zerwanego więzadła oraz leczenie współistniejących urazów. W wybranych przypadkach rekonstrukcja może być przeprowadzana jednoetapowo (bez wykonania wcześniejszej artroskopii).

więcej

Chirurgia urazowa

Szpital Matopat nie pełni całodobowego „ostrego” dyżuru urazowego. Wybrane zabiegi operacyjne przypadków urazowych (złamania, naderwania, zwichnięcia, inne) wykonywane są w formie odroczonej.

więcej

Hormonalna terapia zastępcza


Dr n. med. Michał Szymański Specjalista położnictwa i ginekologii, seksuolog.  Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to podawanie leków w sytuacji, gdy własne wytwarzanie hormonów w organizmie jest niedostateczne i pojawiają się objawy niedoboru hormonów. Najczęściej pod tym p...

więcej

Chirurgia kolana

Urazy stawu kolanowego są nierzadkim problemem ortopedycznym. Na problemy związane z tym stawem narażeni są głównie ludzie aktywni, uprawiający sport i aktywną rekreację.

więcej

Alergologia

ALERGOLOGIA – jest to nauka o uczuleniach, czyli nieprawidłowych reakcjach immunologicznych (obronnych) organizmu oraz reakcjach nadwrażliwości na niektóre czynniki, np. drobnoustroje, czynniki zewnętrzne, składniki pokarmowe.

więcej

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Kogo dotyczy?

Nietrzymanie moczu jest powszechnym i kosztownym problemem zdrowotnym.

więcej

Łagodny przerost prostaty (Benign Prostatic Hyperplasia)

Czym się charakteryzuje łagodny przerost prostaty?
W okresie starzenia się organizmu występują liczne zmiany chorobowe.

więcej

Mikrodiscektomia lędźwiowa

Minimalnie inwazyjna procedura chirurgii kręgosłupa, której celem jest odbarczenie ucisku na korzeń nerwowy, aby złagodzić ból.

więcej

Usunięcie przepukliny metodą endoskopową

Endoskopia to zabieg nowoczesny, innowacyjny, dający nieporównywalny komfort pooperacyjny dla Pacjenta w stosunku do tradycyjnej, stosowanej od lat w Polskich szpitalach: discektomii otwartej.

więcej

Termolezja RF

Termolezja RF (ang. radiofrequency ablation) polega na przerwaniu dróg nerwów czuciowych zaopatrujących bolesny staw. 

więcej

DISCOGEL®

Jest to implant jądra miażdzystego w postaci elastycznej żelowej protezy, który nie przepuszcza promieni RTG. Wykonany jest na bazie etanolu i produktów celulozopochodnych. 

więcej

Zabiegi wertebroplastyki, stentoplastyki i kyfoplastyki

To zabiegi wykonywane w przypadku złamań kompresyjnych zarówno pourazowych jak i osteoporotycznych trzonów kręgosłupa. Polegają one na wstrzyknięciu przez igłę wprowadzoną do kręgu, cementu ortopedycznego, który uwalnia pacjenta od bólu i wzmacnia złamany kręgosłup.

więcej

Pośrednie odbarczenie kanału kręgowego i otworów międzykręgowych z wykorzystaniem implantów dostawowych D-trax

Zabieg polegający na przeskórnej stabilizacji międzystawowej odcinka szyjnego kręgosłupa. 

więcej

Badanie rezonansem magnetycznym (badanie MR)

Badanie MR to nowoczesna, bezbolesna, bezpieczna i jedna z najdokładniejszych metod diagnostycznych. Badanie to przy zastosowaniu pola elektromagnetycznego umożliwia stworzenie/ odwzorowanie bardzo szczegółowego obrazu struktur anatomicznych ciała człowieka. Zastosowanie tej metody pozwala dokładnie ocenić struktury ośrodkowego układu nerwowego,  układu mięśniowo-szkieletowego oraz narządów wewnętrznych w dowolnych płaszczyznach.

więcej

Badanie MR głowy - rezonans głowy

Wskazania do badanie MR głowy: ocena  wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego, podejrzenie zmian niedokrwiennych, demielinizacyjnych, podejrzenie zmian zapalnych, zwyrodnieniowych, podejrzenie  chorób nowotworowych.

więcej

Badanie MR kręgosłupa - rezonans kręgosłupa

Wskazania do badań MR kręgosłupa (struktury kostne, krążki międzykręgowe, struktury kanału kręgowego wraz z rdzeniem kręgowym):

więcej

Badanie MR szyi - rezonans szyi

Diagnostyka zmian zapalnych, diagnostyka zmian nowotworowych.

więcej

Badanie MR jamy brzusznej - rezonans jamy brzusznej i jelit

Podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, diagnostyka zwężeń przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego, które mogą powstać na skutek procesów zapalnych.

więcej

Badanie MR miednicy - rezonans miednicy

Wskazania do badań MR miednicy: patologie  narządu płciowego- wady rozwojowe, zmiany zapalne, nowotworowe, endometrioza; patologie gruczołu krokowego- zmiany zapalne,

więcej

Przeciwwskazania do wykonania badania MR

Przeciwwskazania bezwzględne do badania MR: wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulatory, implanty ślimakowe, pompy do podawania leków - zagrożenie powstania zakłóceń pracy wszczepionych elementów, metaliczne ciała obce w ciele (zwłaszcza okolica oczodołów) - możliwość ich przemieszczenia pod wpływem silnego pola magnetycznego

więcej

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu? 

Środek kontrastowy stosowany jest po to, aby zwiększyć kontrastowość poszczególnych tkanek, w szczególności tkanek zmienionych patologicznie; w wielu przypadkach zwiększa dokładność oceny danej okolicy ciała. W każdym przypadku o jego podaniu decyduje na bieżąco lekarz radiolog.

więcej

Pierwsze wykłady z cyklu” Profilaktycznie… o zdrowiu” już w najbliższy czwartek!

27.04.2017 o godzinie 18.00  w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wystąpią:
Magdalena Kaczmarek-Talkowska - lekarz specjalista pediatra, gastroenterolog.
Tomasz Bąkowski - lekarz specjalista internista, gastroenterolog.

więcej

Badanie rezonansem magnetycznym (badanie MR) Jakie są przeciwwskazania do podania dożylnie środka kontrastującego?

Przeciwwskazaniem do podania środka kontrastującego jest ciężka reakcja uczuleniowa na podany środek, powikłania po poprzednim podaniu środka kontrastującego oraz nieprawidłowe parametry funkcji nerek.

więcej

Udostępnianie i przechowywanie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna jest udostępniana wyłącznie osobom do tego uprawnionym na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

więcej

Terapia Indiba active 801

Jest to innowacyjna metoda elektroterapii wykorzystująca  fale radiowe o częstotliwości 448 kHz. Prąd o takiej częstotliwości aktywizuje procesy fizjologiczne na poziomie komórkowym zwiększając metabolizm, przez co przyśpiesza powrót do sprawności fizycznej. 

więcej

Krioterapia

Krioterapia to metoda z użyciem podtlenku azotu i służy do wymrażania (usuwania) brodawek zwykłych. Łyżeczkowanie jest to „zeskrobywanie” przy użyciu specjalnej łyżeczki zmian na skórze, określanych jako ziarniniaki naczyniowe, mięczaki zakaźne czy brodawki łojotokowe.

więcej

Elektrochirurgia

Elektrochirurgia w dermatologii polega na usunięciu zmian chorobowych za pomocą prądu elektrycznego. Aby złagodzić ból mogący wystąpić podczas zabiegu, wykonujemy znieczulenie miejscowe. Po zabiegu pozostaje strupek, który goi się od 7 do 14 dni. W przypadku usuwania dużych zmian może pozostać blizna.

więcej

Elektroneurografia(ENG) i Elektromiografia(EMG) Badanie ENG -na czym polega?

Elektroneurografia (ENG) jest badaniem diagnostycznym służącym ocenie funkcji nerwów obwodowych. Polega na stymulacji nerwu bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (0,1-0,5 ms) w określonych punktach oraz rejestracji sygnału z innego punktu.

więcej

Soczewki wewnątrzgałkowe

Wybór soczewki wewnątrzgałkowej jest bardzo ważną decyzją podejmowaną przed operacją zaćmy. Celem tego zabiegu w obecnych czasach jest nie tylko poprawa obniżonej przez zaćmę ostrości wzroku. Jej wykonanie jest bowiem doskonałą okazją do wyrównania istniejącej uprzednio wady wzroku. 

więcej

Artroskopia barku

Artroskopia barku jest operacyjnym zabiegiem małoinwazyjnym, w czasie którego przy użyciu kamery artroskopowej i specjalistycznych narzędzi niskoprofilowych dokonuje się naprawy lub usunięcia uszkodzonych struktur stawu ramiennego i jego okolic. 

więcej

Innowacyjna operacja przepukliny pachwinowej z użyciem personalizowanego IMPLANTU OPTOMESH 3D ILAM

Przepuklina to uwypuklenie zachyłka otrzewnej poza ścianę jamy brzusznej poprzez anatomiczne miejsce zmniejszonego oporu. Podstawowymi częściami składowymi przepukliny są: worek przepuklinowy, wrota przepukliny i zawartość, którą najczęściej są jelita, ale może nią być praktycznie każdy ruchomy narząd jamy brzusznej.

więcej

PIERWSZA WIZYTA U GINEKOLOGA

Pierwszą wizytę u ginekologa powinno się odbyć nie szybciej niż po wystąpieniu pierwszego krwawienia miesiączkowego, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, a wizyta ma być jedynie kontrolą. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jest to okres między 12 a 14 rokiem życia.

więcej

Ta strona korzysta z plików cookie

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Poniżej możesz zmienić ustawienia przeglądarki, by blokować niektóre lub wszystkie pliki cookie.

1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu Szpitale TZMO sp. z o. o., ul. Żółkiewskiego 20/26, 87-100 Toruń

4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

 

5.    W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a) Google Analytics _utma, _utmb, _utmc, _utmz -  strona https://www.szpitalmatopat.pl/ zezwala serwisowi Google Analitycs pobierać pliki cookie podczas odwiedzin na stronie. Pliki te pozwolają śledzić:
- pierwszą i ostatnią stronę odwiedzaną przez Użytkownika i łączną ilość Jego odwiedzin na stronie,
- ile czasu Użytkownik spędza na każdej z podstron naszej strony,
- w jaki sposób Użytkownik odwiedza stronę, np. przez jakie urządzenie, jaką wyszukiwarkę, system operacyjny, rozdzielczość ekranu,
- jak użytkownik trafił na stronę, włącznie z informacją o słowie kluczowym wpisanym do wyszukiwarki, wyszukiwarce lub informacją o stronie, na której użytkownik znalał odnośnik do https://www.szpitalmatopat.pl

b) identyfikacja sesji użytkownika - session - Plik cookie wykorzystywany do identyfikacji sesji użytkownika, wygasa wraz z opuszczeniem przez użytkownika strony. Wykorzystywany jest do przechowywania informacji o:

- aktualnie wykorzystywanym języku strony
- dacie i godzinie odwiedzin.

7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

źródła informacji: http://wszystkoociasteczkach.pl/

Zapisz wybór Zatwierdź wszystko