KIEDY
Pierwszą wizytę u ginekologa powinno się odbyć nie szybciej niż po wystąpieniu pierwszego krwawienia miesiączkowego, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, a wizyta ma być jedynie kontrolą. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jest to okres między 12 a 14 rokiem życia. Jeśli miesiączki są regularne, bezbolesne i nie ma żadnych wątpliwości co do przebiegu cyklu to pierwszą wizytę można odłożyć na późniejszy okres. W przypadku, gdy pierwszej wizyty ginekologicznej nie ma się za sobą, a rozpoczęto współżycie to jest to jak najbardziej zalecane.
DLACZEGO
Częstym powodem zgłoszenia się do ginekologa przez nastolatki są bolesne miesiączki. Prawidłowo przebiegająca miesiączka nie powinna boleć albo ból powinien być łatwo opanowywany przez leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Antykoncepcja to kolejny powód, dla którego nastolatki zgłaszają się do ginekologa. Wśród młodzieży wzrasta świadomość o metodach antykoncepcji i zabezpieczaniu się przed nieplanowaną ciążą. Ginekolog dostosowuje odpowiednią metodę indywidualnie do pacjentki.
Niestety najrzadziej wybieranym powodem wizyty nastolatki u ginekologa jest profilaktyka, która jest bardzo ważna. Nowotwory narządów rodnych rozwijają się w podstępny sposób, bo najczęściej długo bez żadnych niepokojących objawów. Badaniami wykonywanymi podczas standardowej wizyty są: badanie ginekologiczne, cytologia, usg dopochwowe oraz niekiedy usg piersi (zależne jest to od ginekologa).
Ważnym powodem do skontaktowania się z ginekologiem jest ryzykowne zbliżenie seksualne z przypadkową osobą bez zabezpieczenia, które może prowadzić do niechcianej ciąży i zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są one bardzo niebezpieczne, niektóre bezobjawowe, a ich obecność można wykryć tylko poprzez specjalistyczne badania.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
Każda wizyta w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Przychodni Specjalistycznej Matopat odbywa się w miłej atmosferze. Możecie liczyć na dyskrecję i delikatność oraz komfortowe warunki.
Zapraszamy!