Czym jest wirus HPV i jaki jest jego wpływ na występowanie raka szyjki macicy u kobiet, wyjaśnia dr n. med. Michał Szymański, specjalista ginekolog z naszego szpitala:
„W Polsce każdego roku stwierdza się 4000 zachorowań na raka szyjki macicy, a około 2000 kobiet rocznie umiera mimo leczenia. W wielu przypadkach choroba jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, gdy terapia nie przynosi dobrych efektów.
Do tej pory wysiłki lekarzy skupione były na wykrywaniu i leczeniu stanów przednowotworowych (tzw. dysplazji nabłonka szyjki macicy) i rozpoznawaniu nowotworu we wczesnych fazach rozwoju, co dawało szanse na całkowite wyleczenie. Nie dysponowaliśmy możliwością prawdziwej profilaktyki, czyli takiego postępowania, które może uchronić zdrowe kobiety przed zachorowaniem.
W ostatnich latach stwierdzono, że istnieje związek między przewlekłym zakażeniem niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (tzw. HPV 16 i 18), a późniejszym rozwojem dysplazji i raka szyjki macicy. Wirusy te przenoszą się drogą płciową i są bardzo rozpowszechnione u ludzi.
Prace naukowców nad wirusami HPV doprowadziły do wyprodukowania i wprowadzenia na rynek (także w Polsce) szczepionki chroniącej przed przewlekłym zakażeniem tymi wirusami.
Jedna z dostępnych w Polsce szczepionek uodparnia dodatkowo przed innymi typami brodawczaka ludzkiego, które powodują powstawanie kłykcin. Kłykciny to brodawkowate zmiany zlokalizowane w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, powodujące różne dolegliwości. Są one bardzo kłopotliwe w leczeniu.
Cykl uodparniający przed wirusami HPV obejmuje trzy szczepienia.
Takie postępowanie profilaktyczne szczególnie polecane jest dla młodych kobiet przed inicjacją seksualną, gdy nie było wcześniej możliwości zarażenia się wirusami.”
Nasi lekarze ginekolodzy prowadzą diagnostykę i leczenie stanów przednowotworowych szyjki macicy oraz udzielają informacji dotyczących profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Więcej ogólnych informacji na temat szczepień HPV znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.hpv.pl.