Terapia komórkami macierzystymi w leczeniu kręgosłupa

Czym są komórki macierzyste?

Zanim szerzej zapoznasz się z tematem terapii, należy przyjrzeć się bliżej komórkom macierzystym, bez których nie byłoby życia. Komórki macierzyste rozpoczynają wszystkie linie komórkowe budujące organizmy, również te roślinne i zwierzęce. Ich rola jest niezwykle istotna, ponieważ mają one zdolność do nieograniczonego podziału i przekształcania się w dowolne rodzaje komórek. Tak naprawdę, już od pierwszej fazy rozwoju stanowią kluczowy element człowieka – to właśnie z nich zbudowany jest ludzki zarodek.

Komórki macierzyste można podzielić na zarodkowe i somatyczne. Pierwsze trafnie zdradzają swoją nazwą, że biorą się z zarodka. Z kolei somatyczne komórki macierzyste są zlokalizowane w tkankach w życiu pozazarodkowym. Od komórek somatycznych tworzą się bardziej ukierunkowane komórki krwiotwórcze. Warto dodać, że wiele badań naukowych potwierdza, że komórki macierzyste są zdolne do zastępowania uszkodzonych komórek.

Zalety terapii kręgosłupa przy pomocy komórek macierzystych

Terapia komórkami macierzystymi skutecznie sprawdza się przy schorzeniach. W przypadku kręgosłupa pozwala zniwelować uciążliwe dolegliwości bólowe, głównie wywołane dyskopatią lub zwyrodnieniami. Oczywiście korzysta się z niej w wielu innych zabiegach – niekoniecznie związanych z kręgosłupem – co potwierdza jej szereg zalet. Jest popularna wśród Pacjentów ze względu na zmniejszenie stanu zapalnego i skrócenie czasu regeneracji uszkodzonych tkanek mięśniowych, łącznej, kostnej i chrzęstnej.

Do niepodważalnych zalet zalicza się też szybkość zabiegu. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, a cała  terapia trwa jeden dzień. Ceni się także małą inwazyjność i niski poziom bólu odczuwalnego podczas procedury, dzięki podaniu znieczulenia. Tego typu terapia nie przynosi niepożądanych skutków ubocznych, które potencjalnie mogą towarzyszyć leczeniu operacyjnemu lub przyjmowaniu środków farmakologicznych.

Jak wygląda terapia komórkami macierzystymi?

Aby Pacjent został zakwalifikowany do odbycia terapii, musi udać się na wizytę wstępną do specjalisty. Wywiad medyczny i obejrzenie ciała to podstawowa część spotkania. W podjęciu finalnej decyzji równie pomocne są wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych, USG i rezonansu magnetycznego. Lekarz zdecyduje, czy skieruje Pacjenta na leczenie zachowawcze, czy zabiegowe.

Zdarza się, że Pacjent zakwalifikowany na terapie zostaje skierowany do dietetyka lub fizjoterapeuty, w celu spełnienia warunków potrzebnych do przeprowadzenia terapii. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i może wymagać nieco innego przygotowania.

Kolejnym krokiem jest pozyskanie komórek macierzystych. Uzyskuje się je z tkanki tłuszczowej Pacjenta. Warto wiedzieć, że komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to nie to samo. Oba zabiegi łączy zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, jednak osocze bogatopłytkowe pobiera się z krwi, a komórki macierzyste z wcześniej wspomnianej tkanki tłuszczowej.

Następnie pobrane komórki macierzyste przygotowuje się do ostrzyknięcia chorego miejsca. Pacjent leży na plecach, a lekarz precyzyjnie wykonuje iniekcje pod kontrolą USG, po wcześniejszym podaniu znieczulenia. Po zakończeniu procedury zaleca się regularne wizyty kontrolne, aby móc omawiać skuteczność leczenia. Przez okres ustalony z lekarzem powinno się przestrzegać zaleceń.

Szpital i Przychodnia Specjalistyczna Matopat specjalizuje się w małoinwazyjnym leczeniu bólu kręgosłupa. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: Centrum Zdrowego Kręgosłupa