Toksyna botulinowa jest terapią pierwszego wyboru w leczeniu dystonii (kręcz karku, kurcz powiek) i połowiczego kurczu twarzy. Powoduje znaczne zmniejszenie lub ustąpienie ruchów mimowolnych, nieprawidłowego ustawienia głowy lub zaciskania powiek. Redukuje napięcie mięśniowe i zmniejsza dolegliwości bólowe.
Toksyna botulinowa również skutecznie zmniejsza spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśni z nieprawidłowym ustawieniem kończyn wynikające np. z przebytego udaru mózgu lub stwardnienia rozsianego. Leczenie toksyną botulinową może poprawić sprawność i zwiększyć zakres ruchów niedowładnych kończyn, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz ułatwić rehabilitację. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania toksyny botulinowej zostały zweryfikowane w badaniach klinicznych. Jest metodą rekomendowaną przez towarzystwa neurologiczne na całym świecie (m.in. Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Amerykańska Akademia Neurologii).
Jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa wbrew swojej nazwie jest lekiem. Hamuje uwalnianie neuroprzekaźników i mediatorów bólu, co skutkuje wybiórczym zmniejszeniem napięcia i siły mięśni, do których została podana, a także działaniem przeciwbólowym. Działanie terapeutyczne leku utrzymuje się zwykle ok. 3-4 miesiące, niekiedy dłużej.
Jak przebiega zabieg?
W przypadkach kręczu karku i spastyczności iniekcje wykonywane są pod kontrolą USG. Zapewnia to podanie leku do właściwych mięśni i w konsekwencji większą skuteczność leczenia. Iniekcji dokonuje się cienką igłą o średnicy 0,4 - 0,7 mm, w przypadku kurczu powiek i połowiczego kurczu twarzy używa się bardzo cienkiej igły o średnicy 0,3 mm i długości ok. 1 cm, tzw. insulinówki. Zwykle wykonuje się od kilku do ok. 10 iniekcji w zależności od obrazu klinicznego.
Jak umówić się na zabieg?
Jeśli chorujesz na dystonię lub zmagasz się ze spastycznością (wzmożonym napięciem mięśni kończyn, np. po udarze mózgu), zapraszamy na konsultację do Poradni Neurologicznej. Uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pytania oraz ocenimy, czy leczenie toksyną botulinową jest wskazane w Twoim przypadku. Prosimy o zgłoszenie się z posiadaną dokumentacją medyczną (wypisy szpitalne, wyniki badań, dotychczasowe leczenie, ewentualne inne schorzenia i przyjmowane leki)