Jak przygotować się do endoskopowej operacji kręgosłupa?

Krok po kroku – jak przygotować się do endoskopowej operacji?

Aby jak najbardziej zwiększyć szanse na dobre przeprowadzenie zabiegu, Pacjent powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed poddaniem się endoskopowej operacji kręgosłupa. To oczywiście drobnostki, jednak warto zwrócić na nie uwagę, aby cała procedura nie generowała u Pacjenta niepotrzebnego stresu.

Po pierwsze, przez kilka dni przed zabiegiem Pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę. W dniu wykonania zabiegu należy przybyć na miejsce na czczo.

Kolejnym istotnym krokiem jest zabranie ze sobą rzeczy osobistych, które pozwolą na komfortowe spędzenie 24 godzin w szpitalu. To m.in.: dokumenty, bielizna, ubrania, ręcznik i telefon. Jeżeli regularnie przyjmujesz środki farmakologiczne, zabierz ze sobą listę leków, najlepiej z ich opakowaniami. Kluczowe jest także zabranie wyników badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Operacje endoskopowe to szereg korzyści dla Pacjenta. Takie zabiegi charakteryzuje przede wszystkim mała inwazyjność, bezpieczeństwo i szybszy powrót do zdrowia.
Wykorzystanie zaawansowanego endoskopu z optyką kątową oraz precyzyjnych narzędzi chirurgicznych zapewnia wysoką dokładność i umożliwia pomoc przy wielu uciążliwych dolegliwościach.

Przebieg operacji

Po wcześniejszym zakwalifikowaniu Pacjenta podczas konsultacji lekarskich, przeprowadzeniu potrzebnych badań i przygotowaniu się do operacji, można przystąpić do zabiegu. Wykonuje się go na sali operacyjnej, z użyciem znieczulenia ogólnego.
Na początku Pacjent układa się w pozycji pozwalającej na dokładny dostęp do operowanego fragmentu kręgosłupa. Następnie wykonuje się małe nacięcie o wielkości ok. 1 cm. To swojego rodzaju „droga” do miejsca bólu. Kolejnym etapem jest oddzielenie tkanek tak, aby nie uszkodzić mięśni więzadeł przykręgosłupowych.
Po odblokowaniu „kanału” do przepukliny umieszcza się w nim endoskop, mogący dokładnie zobrazować operowany obszar i umożliwić usunięcie przepukliny. Po jej usunięciu końcowym krokiem jest wyjęcie użytych narzędzi i założenie szwów w miejscu nacięcia.

Pacjent może opuścić szpital 24 godziny po operacji i po odbyciu rozmowy dotyczącej indywidualnych zaleceń pooperacyjnych. Zalecenia pomogą w skutecznej rehabilitacji, dlatego nie powinno się ich lekceważyć.
Mam nadzieję, że już wiesz, jak przygotować się do endoskopowej operacji kręgosłupa.

Rejestracja wizyty
Centrum Zdrowego Kręgosłupa

Dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurg, chirurgia kręgosłupa.

Powiązane artykuły

Ból kręgosłupa lędźwiowego – kiedy rozważyć interwencję chirurgiczną?

Obecność dyskomfortu bólowego nigdy nie powinna być uznawana za coś normalnego. To samo tyczy się kręgosłupa, będącego jednym z najważniejszych elementów ciała człowieka. Właśnie dlatego ból kręgosłupa lędźwiowego, również powinien dawać powody do podjęcia stanowczych kroków. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto rozważyć interwencję chirurgiczną.

zobacz wszystkie artykuły