Dla niektórych Pacjentów operacja jest jedyną skuteczną formą na poradzenie sobie z problemami dotyczącymi kręgosłupa. Mimo że zabiegi endoskopowe cieszą się dużą skutecznością i małą inwazyjnością, część Pacjentów odczuwa stres nawet po pozytywnie przeprowadzonym zabiegu.
Stres często wynika z obawy przed pooperacyjnym nawrotem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Zaniepokojeni Pacjenci mogą więc bać się wykonywania nawet prostych ruchów – nie wspominając już nawet o rehabilitacji. Takie myślenie to błędne koło. Niepodjęcie się rehabilitacji przez strach przed komplikacjami – może właśnie te komplikacje wywołać. Nie bój się.
Strach przed rehabilitacją jest jak obawa przed uruchomieniem samochodu po naprawie. Trzeba go odpalić i pomału wybierać się w coraz dłuższe trasy, bo mieć pewność, że naprawa przebiegła pomyślnie. Należy zrobić właściwy krok i przestrzegać kilku zasad. Tylko tyle dzieli Cię od powrotu do zdrowia.
Po operacji – Po przeprowadzeniu zabiegu chirurg przedstawi zalecenia, których należy przestrzegać. Okres pierwszych dwóch miesięcy jest kluczowy. To w tym czasie trwa gojenie i budowa tkanki kostnej w miejscu stabilizacji. Oprócz podstawowych zaleceń, jak prawidłowe wstawanie z łóżka, siadanie i odpowiednia pozycja podczas leżenia, lekarz wspomni o podjęciu rehabilitacji.
Rehabilitacja – Częścią rehabilitacji można określić także wcześniej wspomniane czynności i pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu, jednak ta właściwa dotyczy pracy z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta przedstawi zestaw ćwiczeń, który będzie indywidualnie dostosowany do Twoich potrzeb i powie, czego należy unikać. Pamiętaj, że fizjoterapia nie ogranicza się tylko do pracy z fizjoterapeutą – zadane ćwiczenia należy regularnie wykonywać w domu.
Ruch – Motoryka po endoskopowej operacji kręgosłupa musi wrócić na odpowiednie tory. Należy zrobić to stopniowo. Co za tym idzie, unikaj szybkiego zmieniania pozycji kręgosłupa. Przebywanie w pozycji siedzącej również nie jest niczym dobrym. Staraj się delikatnie powracać do łagodnych codziennych czynności, które nie wymagają siły. W tym miejscu zaleca się powrót do kroku „Po operacji”, dotyczącego zaleceń. Oczywiście te, w zależności od Pacjenta, mogą się różnić.
Dźwiganie – Chęć pomocy przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów jest nieoceniona, jednak przez ok. pół roku zaleca się, by nie dźwigać i nie pchać ciężkich rzeczy. To samo dotyczy schylania, a konkretniej, schylania na prostych nogach.
Aktywność fizyczna – musi być zwiększana powoli, a jej wznowienie należy przedyskutować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Obowiązkowo pamiętaj o dokładnej rozgrzewce.
Szpital i Przychodnia Specjalistyczna Matopat specjalizuje się w małoinwazyjnym leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa. Dowiedz się więcej: w Centrum Zdrowego Kręgosłupa
Zdjęcia RTG kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn, klatki piersiowej z oceną sylwetki serca. RTG skalometryczne, RTG posturalne
Rezonans magnetyczny głowy, rezonans kręgosłupa , rozpoznawanie zmian układu nerwowego, zmiany zapalne, choroby nowotworowe
Operacja endoskopowa to dobra droga leczenia wielu nieprzyjemnych schorzeń kręgosłupa, jednak jak każdy zabieg – wymaga pewnego przygotowania od Pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się o wskazaniach do zabiegu, jego przebiegu oraz o tym, jak przygotować się do endoskopowej operacji kręgosłupa.
Nikt nie lubi podejmować trudnych decyzji, zwłaszcza gdy dotyczą one kwestii zdrowotnych. Właśnie dlatego moi Pacjenci często pytają mnie: „Operacja tradycyjna, czy endoskopowa? Którą wybrać, by ryzyko powikłań było najmniejsze?”. W tym artykule porównam obie metody zabiegu kręgosłupa i podpowiem, którą wybrać.
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest naprawdę skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest osocze bogatopłytkowe oraz jak właściwie przygotować się do zabiegu.