Tradycyjna operacja kręgosłupa wiąże się z wykonaniem nacięcia na plecach, często dochodzącego do ponad 10 cm. Służy ono oddzieleniu mięśni przykręgosłupowych od kręgosłupa. Etap ten wymaga dużej precyzji, aby nie doszło do uszkodzenia tkanek znajdujących się w pobliżu. Nie jest to niebezpieczne, ale potrafi znacząco wydłużyć okres powrotu do zdrowia. W tego typu operacjach używa się głównie znieczulenia ogólnego.
Po zabiegu rana goi się długo, a blizna pooperacyjna jest łatwa do zauważenia. Ze względu na dłuższy czas gojenia się rany, Pacjent musi spędzić więcej dni w szpitalu, a powrót do samodzielnego poruszania się jest trudniejszy. Większa rana to również większe narażenie na pozabiegowe infekcje.
Operacja endoskopowa to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem endoskopu. Urządzenie to zapewnia dużą precyzję ruchów i pokazuje szczegóły normalnie niewidoczne dla ludzkiego oka. Neurochirurg może obserwować operowany obszar dzięki kamerze o wysokiej jakości z optyką kątową. Takie rozwiązanie umożliwia oglądanie kręgosłupa bezpośrednio w ciele Pacjenta – z czym nie poradziłby sobie klasyczny mikroskop.
Taka operacja daje wiele możliwości. Przy pomocy tej metody neurochirurdzy są w stanie usunąć praktycznie wszystkie objawowe przepukliny wymagające interwencji operacyjnej, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym – w dostępie tylnym lub bocznym. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym wykonaniu nacięcia mniejszego niż 1 cm w znieczuleniu ogólnym.
Ból korzeniowy charakteryzuje się dwoma podłożami. Podłoże mechaniczne wynika z ucisku korzenia przez przepuklinę. Z kolei podłoże chemiczne to stan zapalny powstający wokół przepukliny. Powstaje w konsekwencji ucisku i bólu. Wykorzystanie środowiska wodnego - roztworu soli fizjologicznej podczas zabiegu niweluje stan zapalny.
Można powiedzieć, że chirurgia małoinwazyjna jest znakiem naszych czasów. Pacjenci zwyczajnie boją się, że powikłania po tradycyjnej operacji mogą doprowadzić do wózka inwalidzkiego i problemami do końca życia. Właśnie dlatego decydują się na operacje endoskopowe. Oczywiście należy pamiętać, że jakakolwiek ingerencja w organizm ludzki i tak zawsze wiąże się z ryzykiem.
Niemniej jednak zabiegi endoskopowe pod wieloma względami są po prostu lepsze od tradycyjnych operacji. Wygrywają pod względem:
Wcześniej omówione środowisko wodne to kolejna niepodważalna zaleta operacji endoskopowych. Wykonywanie ruchów w takim środowisku redukuje stan zapalny i zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ chroni tkanki przed urazami termicznymi.
Nie oznacza to jednak, że od razu należy decydować się na operację endoskopową, lub na operację w ogóle. Niewykluczone, że w Twoim wypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zabieg medycyny regeneracyjnej, leczenie farmakologiczne lub zwykła praca z fizjoterapeutą. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny. Aby unikać takich dylematów, dbaj o swój kręgosłup i zdrowie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem najlepszej drogi leczenia Twojego kręgosłupa, umów się na wizytę w Centrum Zdrowego Kręgosłupa
Zdjęcia RTG kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn, klatki piersiowej z oceną sylwetki serca. RTG skalometryczne, RTG posturalne
Rezonans magnetyczny głowy, rezonans kręgosłupa, rozpoznawanie zmian układu nerwowego, zmiany zapalne, choroby nowotworowe.