Aby jak najbardziej zwiększyć szanse na dobre przeprowadzenie zabiegu, Pacjent powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed poddaniem się endoskopowej operacji kręgosłupa. To oczywiście drobnostki, jednak warto zwrócić na nie uwagę, aby cała procedura nie generowała u Pacjenta niepotrzebnego stresu.
Po pierwsze, przez kilka dni przed zabiegiem Pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę. W dniu wykonania zabiegu należy przybyć na miejsce na czczo.
Kolejnym istotnym krokiem jest zabranie ze sobą rzeczy osobistych, które pozwolą na komfortowe spędzenie 24 godzin w szpitalu. To m.in.: dokumenty, bielizna, ubrania, ręcznik i telefon. Jeżeli regularnie przyjmujesz środki farmakologiczne, zabierz ze sobą listę leków, najlepiej z ich opakowaniami. Kluczowe jest także zabranie wyników badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Operacje endoskopowe to szereg korzyści dla Pacjenta. Takie zabiegi charakteryzuje przede wszystkim mała inwazyjność, bezpieczeństwo i szybszy powrót do zdrowia.
Wykorzystanie zaawansowanego endoskopu z optyką kątową oraz precyzyjnych narzędzi chirurgicznych zapewnia wysoką dokładność i umożliwia pomoc przy wielu uciążliwych dolegliwościach.
Po wcześniejszym zakwalifikowaniu Pacjenta podczas konsultacji lekarskich, przeprowadzeniu potrzebnych badań i przygotowaniu się do operacji, można przystąpić do zabiegu. Wykonuje się go na sali operacyjnej, z użyciem znieczulenia ogólnego.
Na początku Pacjent układa się w pozycji pozwalającej na dokładny dostęp do operowanego fragmentu kręgosłupa. Następnie wykonuje się małe nacięcie o wielkości ok. 1 cm. To swojego rodzaju „droga” do miejsca bólu. Kolejnym etapem jest oddzielenie tkanek tak, aby nie uszkodzić mięśni więzadeł przykręgosłupowych.
Po odblokowaniu „kanału” do przepukliny umieszcza się w nim endoskop, mogący dokładnie zobrazować operowany obszar i umożliwić usunięcie przepukliny. Po jej usunięciu końcowym krokiem jest wyjęcie użytych narzędzi i założenie szwów w miejscu nacięcia.
Pacjent może opuścić szpital 24 godziny po operacji i po odbyciu rozmowy dotyczącej indywidualnych zaleceń pooperacyjnych. Zalecenia pomogą w skutecznej rehabilitacji, dlatego nie powinno się ich lekceważyć.
Mam nadzieję, że już wiesz, jak przygotować się do endoskopowej operacji kręgosłupa.
Rejestracja wizyty
Centrum Zdrowego Kręgosłupa
Dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurg, chirurgia kręgosłupa.
Zdjęcia RTG kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn, klatki piersiowej z oceną sylwetki serca. RTG skalometryczne, RTG posturalne
Rezonans magnetyczny głowy, rezonans kręgosłupa , rozpoznawanie zmian układu nerwowego, zmiany zapalne, choroby nowotworowe
Obecność dyskomfortu bólowego nigdy nie powinna być uznawana za coś normalnego. To samo tyczy się kręgosłupa, będącego jednym z najważniejszych elementów ciała człowieka. Właśnie dlatego ból kręgosłupa lędźwiowego, również powinien dawać powody do podjęcia stanowczych kroków. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto rozważyć interwencję chirurgiczną.
Nikt nie lubi podejmować trudnych decyzji, zwłaszcza gdy dotyczą one kwestii zdrowotnych. Właśnie dlatego moi Pacjenci często pytają mnie: „Operacja tradycyjna, czy endoskopowa? Którą wybrać, by ryzyko powikłań było najmniejsze?”. W tym artykule porównam obie metody zabiegu kręgosłupa i podpowiem, którą wybrać.
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest naprawdę skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest osocze bogatopłytkowe oraz jak właściwie przygotować się do zabiegu.