Przez całe życie jesteśmy narażeni na wiele problemów z kręgosłupem. Ciężkie tornistry, siedzenie na twardych ławkach i ciągła praca przed komputerem w zgarbionej pozycji, dokładają swoją „cegiełkę” do problemów bólowych już od najmłodszych lat. Niestety – to tylko część powodów.
Z wiekiem mogą pojawić się także problemy ze zbyt dużą masą ciała, brakiem aktywności fizycznej spowodowanym natłokiem obowiązków, oraz z szeregiem różnych urazów kręgosłupa. Dodatkowo, u części osób powodem bólu mogą być postępujące z wiekiem wady postawy, nowotwory, lub choroby stawów biodrowych, spotęgowane paleniem papierosów. Do powstawania bólu u części Pacjentów można zaliczyć także obciążenie genetyczne.
Można powiedzieć, że to wszystko składa się na błędne koło związane z bólem kręgosłupa lędźwiowego: nie dbamy, bo kręgosłup nas nie boli. Gdy jednak zaczyna boleć – również nie dbamy – ponieważ z każdym ruchem czujemy ból.
Kiedy rozważyć operację?
Trzeba pamiętać, że każdy Pacjent jest inny, dlatego może wymagać podjęcia różnych kroków. Decyzja o interwencji chirurgicznej zostanie podjęta po wcześniejszej rozmowie z lekarzem oraz po analizie badań obrazowych. Ważne jest również to, czy inne próby niwelowania bólu, np. w postaci rehabilitacji z fizjoterapeutą lub przyjmowania środków przeciwbólowych przyniosły jakieś rezultaty.
Do najbardziej kluczowych przypadków przeprowadzenia interwencji chirurgicznej przy występowaniu bólu kręgosłupa lędźwiowego można zaliczyć:
Jak wiadomo, ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć wiele różnych podłoży. Dlatego też zabiegi mogą minimalnie różnić się w zależności od tego, czy dotyczą np. dysku, urazu, nowotworu, czy też infekcji. Do operacji najczęściej używa się małoinwazyjnych metod, które są przyjazne dla Pacjenta. Dużą skutecznością cieszy się technika endoskopowa.
Zabieg z użyciem aparatury endoskopowej pozwala na precyzyjne ruchy. To niezwykle ważne, ponieważ pole operacyjne wynosi zaledwie 1 cm. Środowisko wodne, w postaci roztworu soli fizjologicznej, niweluje stany zapalne i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia – bez bólu kręgosłupa lędźwiowego.
Rejestracja wizyt:
Centrum Zdrowego Kręgosłupa
Dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurg, chirurgia kręgosłupa.
Zdjęcia RTG kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn, klatki piersiowej z oceną sylwetki serca. RTG skalometryczne, RTG posturalne
Rezonans magnetyczny głowy, rezonans kręgosłupa , rozpoznawanie zmian układu nerwowego, zmiany zapalne, choroby nowotworowe