O przepuklinie dysku można mówić, gdy pewien fragment dysku ulega przesunięciu do kanału kręgowego. To schorzenie potocznie określa się „wypadnięciem dysku”. Przemieszczony dysk powoduje ucisk na struktury korzeni nerwowych, co u większości Pacjentów objawia się nieprzyjemnym bólem. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem krążki międzykręgowe ulegają niszczeniu.
Kręgosłup człowieka składa się bowiem z 33 lub 34 kręgów. W środku każdego z nich znajduje się kanał kręgowy. Stanowi on pewnego rodzaju przestrzeń dla rdzenia kręgowego i nerwów, rozchodzących się na cztery kończyny oraz do głowy. Trzony kręgów są ze sobą połączone właśnie dzięki krążkom międzykręgowym, często ze względu na swój kształt potocznie nazywanymi dyskami. Owe dyski są zbudowane z jądra miażdżystego, otoczonego pierścieniem włóknistym.
Co ciekawe, uszkodzony dysk ma zdolność do samodzielnego leczenia. Dzieje się tak, ponieważ podczas wypadnięcia dysku często dochodzi do urwania jego małego fragmentu i rozlania się jądra miażdżystego. W związku z tym, makrofagi, czyli komórki żerne, wchłaniają oderwaną część dysku. Wspaniałe możliwości ludzkiego organizmu pomagają stopniowo wyleczyć przepuklinę, jednak ta nadal wymaga podjęcia dalszych kroków. Dodatkowo, ukruszony dysk przyjmuje na siebie jeszcze większe obciążenie.
Przepuklina dysku może wystąpić z różnych przyczyn, również u osób młodych. Najczęstsze powody to otyłość, nadwaga, urazy, wady genetyczne, używki, przeciążenie kręgosłupa i zła postawa ciała.
Jeśli oprócz silnego bólu promieniującego do pośladka, uda lub kończyn pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak osłabienie czucia, spadek siły mięśni, sztywność karku, konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię na badania obrazowe (RTG, tomografię lub rezonans), a na podstawie wyników neurochirurg stwierdzi, czy masz przepuklinę dysku.
Na szczęście w większości przypadków przepuklinę dysku można leczyć bez operacji. Zazwyczaj zalecane są fizjoterapia, leki przeciwzapalne i ćwiczenia. Jeśli te metody nie przyniosą poprawy, można rozważyć medycynę regeneracyjną lub operację.
Zabiegi endoskopowe uwalniające Pacjentów od dyskomfortu bólowego, opierają się na małoinwazyjnej discektomii. Taka procedura umożliwia usunięcie uszkodzonego fragmentu wywołującego ból. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono usunięcia całej kości, a ryzyko uszkodzenia mięśni jest bliskie zeru. Po skutecznie wykonanej operacji i przebytej rekonwalescencji Pacjent może stopniowo powracać do swoich codziennych obowiązków.
Endoskopowe operacje są bezpieczniejsze niż tradycyjne metody chirurgiczne. Dzięki mniejszemu nacięciu i precyzyjnej optyce kamery, rana goi się szybciej, a blizny są mniejsze. Co więcej, ryzyko powikłań i zakażeń jest znacznie niższe. Po operacji pacjent może stopniowo wracać do codziennych aktywności.
Rejestracja wizyt w Centrum Zdrowego Kręgosłupa
Dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurg, chirurgia kręgosłupa.
Zdjęcia RTG kręgosłupa, czaszki, zatok, kości kończyn, klatki piersiowej z oceną sylwetki serca. RTG skalometryczne, RTG posturalne
Rezonans magnetyczny głowy, rezonans kręgosłupa, rozpoznawanie zmian układu nerwowego, zmiany zapalne, choroby nowotworowe.
Operacja endoskopowa to dobra droga leczenia wielu nieprzyjemnych schorzeń kręgosłupa, jednak jak każdy zabieg – wymaga pewnego przygotowania od Pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się o wskazaniach do zabiegu, jego przebiegu oraz o tym, jak przygotować się do endoskopowej operacji kręgosłupa.
Rehabilitacja po endoskopowej operacji kręgosłupa stanowi ważny etap poprawnego powrotu do zdrowia. Pomaga uniknąć niepotrzebnych komplikacji i uczy przestrzegania wielu dobrych nawyków. Na co należy zwrócić uwagę podczas rehabilitacji po zabiegu kręgosłupa? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest naprawdę skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest osocze bogatopłytkowe oraz jak właściwie przygotować się do zabiegu.